Szkoły Zawodowe

Miej cel w życiu

Wybór szkoły

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 10 czerwca 2012

Wybór szkoły jest niezwykle trudny. W dzisiejszych czasach uczniowie gimnazjów muszą dokonać naprawdę trudnego wyboru, ponieważ szkoły prześcigają się z ofertami. Najwięcej uczniów trafia do liceów ogólnokształcących. Wynika to przede wszystkim z chęci przedłużenia sobie okresu na podjęcie właściwej decyzji, co do wyboru przedmiotów na maturze i kontynuacji swojej nauki na studiach wyższych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że licea nie dają niczego poza możliwością zdawania egzaminu maturalnego. Jeśli zaś chodzi o technika, oferta jest bogata. Nauka w technikum kończy się przystąpieniem do egzaminu technicznego oraz zdawaniem matury – to jednak nie jest obowiązkowe i nie każdy korzysta z tego przywileju. Technika nie gwarantują jednak swoim uczniom pracy – nie dotyczy to oczywiście zawodów deficytowych, w których pracodawcy prześcigają się o młodych i zdolnych pracowników. Zupełnie inną perspektywę otwierają młodym szkoły zawodowe. Nauka w takiej szkole nie trwa długo – zazwyczaj od dwóch do trzech lat. Szkoła zawodowa nie daje jednak swoim uczniom możliwości zdawania egzaminu maturalnego – jeśli chcą, mogą się tym zająć na własną rękę po skończeniu szkoły. Szkoła zawodowa kończy się zdawaniem egzaminu zawodowego i jak sama nazwa wskazuje, egzamin ten dotyczy konkretnego zawodu. Zazwyczaj jest on podzielony na część pisemną oraz część praktyczną. Obie części należy zdać pozytywnie, aby mówić o zaliczeniu egzaminu. W szkole zawodowej stawia się jednak nie tylko na naukę, ale przede wszystkim na praktykę. Uczniowie wiele godzin muszą spędzić w zakładach pracy, szlifując swoje umiejętności w danym fachu. Po zakończeniu szkoły uczniowie raczej nie mają większych kłopotów ze znalezieniem pracy. Do szkół zawodowych trafiają nieliczni, a pracodawcy chętnie przyjmują młode osoby na miejsca tych, którzy odchodzą na emeryturę. Warto, więc zastanowić się dobrze nad wyborem swojej szkoły i wyborem przyszłości. Szkoły zawodowe oferują przecież konkretny zawód i pracę, o którą bardzo trudno w dzisiejszych czasach.

Tags: , , ,

Szkoła zawodowa wciąż popularna

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 6 czerwca 2012

Ogromną popularnością wśród ludzi młodych cieszą się szkoły zawodowe, których to obecnie na rynku edukacyjnym jest naprawdę bardzo duża liczba. Dzieje się tak, dlatego, że nigdy nie brakuje chętnych osób, które to po ukończeniu gimnazjum, jako sferę dalszej nauki wybierają właśnie szkoły zawodowe. Nauka w takiej szkole ma bardzo wiele zalet i walorów, a to z kolei powoduje, że jest jedną z tych, która to jest bardzo często wybierana. Dzieje się tak głównie, dlatego, że każda szkoła zawodowa, jaka to dziś istnieje na rynku proponuje do wyboru dla swoich uczniów zazwyczaj kilka zawodów. Mogą, więc oni kształcić się tylko w jednym zawodzie, dzięki czemu w przyszłości to właśnie w nim mogą pracować. Wielu uczniów twierdzi, że wolą uczyć się w szkole zawodowej aniżeli w liceum czy też technikum. Dzieje się tak, dlatego, że w tych szkołach zdobywają ogólną wiedzę, na przykład z geografii, sztuki, czy też historii, zaś wiedza ta tak naprawdę nie jest w dorosłym życiu bardzo przydatna. Z kolei nauka w szkole zawodowej mogą oni uczyć się jednego zawodu, co sprawia, że poznają go bardzo dokładnie. Dodatkowo w każdej szkole zawodowej organizowane są także praktyki, dzięki którym młody człowiek może sprawdzić, jak naprawdę wygląda wybrana przez niego praca. Co więcej praktyki te sprawiają, ze uczeń zdobywa bardzo wiele doświadczenia, a tym samym w kolejnych latach wie, jak wykonywać wyuczony zawód, przez co kadra jest z niego zadowolona? Jeśli nie umiemy wykonywać zawodu, którego się podjęliśmy mamy zasadniczo jedynie problemy. To z kolei powoduje, że musimy uczyć się nadal, na przykład w szkołach zawodowych zaocznych, w których to nauczanie jest zazwyczaj dosyć kosztowne, a tym samym narusza to nasz prywatny budżet.

Tags: , , ,

Szkoły ponadgimnazjalne

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 1 lutego 2012

Osoby, które kończą szkołę gimnazjalną najczęściej nie wiedzą, jakie rozwiązanie wybrać i gdzie kontynuować swą naukę. Kończąc gimnazjum jesteśmy w okresie, kiedy trudno podjąć jednoznaczną decyzję, która dotyczyć będzie naszej przyszłości a to sprawia, że musimy podjąć taką, która może nie będzie najlepsza, może ulec zmianie, ale na pewno nie wyrządzi w naszym życiu żadnej krzywdy ani też spustoszenia. Kończąc gimnazjum często nie wiemy, jaką szkołę wybrać, aby przyniosła nam pozytywne skutki w późniejszym życiu. Dylemat jest spory, dlatego też warto poradzić się nauczycieli, rodziców, czy też starszych kolegów i koleżanek, którzy już dokonywali takich wyborów. Wielu z absolwentów gimnazjum nie wie czy jako dalszy etap nauki wybrać liceum, technikum, czy też zasadniczą szkołę zawodową. Obecnie nadal duża liczba młodych osób kierując się swymi poprzednikami wybiera liceum ogólnokształcące, jednakże są też ci, którzy podejmują nowoczesną i sprawdzoną decyzję, jaką jest wybór szkoły zawodowej zasadniczej. Wybór szkoły zawodowej ma wiele aspektów oraz podstaw, co sprawia, że wybór ten ma ogromną szansę zaowocować w przyszłości. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że poziom nauczania, jaki istnieje w liceum czy też technikum jest wyższy aniżeli ten, jaki jest w szkole zawodowej, jednak jest to przecież nie najważniejsze. Ważnym elementem, jakim wyróżnia się zasadnicza szkoła zawodowa, jest bowiem fakt, że zdobędziemy tutaj znakomite umiejętności praktyczne, czego nie zaoferuje nam ani liceum ani też technikum. Edukacja tutaj, nie ma charakteru ogólnego, a to z kolei sprawia, że skupia się na wybranej przez siebie dziedzinie wiedzy. Dodatkową zaletą, jest także to, że każdy uczeń szkoły zawodowej zasadniczej, ma możliwość odbycia praktyk, które zwiększą w znacznym stopniu jego umiejętności dotyczące danego zawodu. Oprócz tego, że uczniowie mogą skorzystać z praktyk bezpłatnych, mogą wybrać też praktyki płatne. Jest to niewątpliwa zaleta, bowiem za odbycie tych praktyk otrzymują oni wynagrodzenie, które mogą przeznaczyć na przykład na potrzeby szkolne.

Tags: , , , , ,