Szkoły Zawodowe

Miej cel w życiu

Niezbędny i trudny zawód

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 23 czerwca 2012

Lekarz stomatolog jest obecnie uważany za zawód, który niezbędny jest w każdym, nawet w najmniejszym środowisku i zgromadzeniu ludzkim. Dziś istnieje wiele szkół zawodowych i profilowanych, które to właśnie kształcą nas w tej dziedzinie. Dzieje się tak, ponieważ z możliwości, jakie daje nam lekarz stomatolog korzysta obecnie miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku, wyznania, czy też płci. Dziś mimo doskonałej techniki i technologii nadal twierdzi się, ze zawód ten jest trudny i wymaga posiadania specyficznych kwalifikacji oraz ogromnej wiedzy. Dodatkowo zawód lekarza stomatologa wymaga także ogromnego zaangażowania, zaś wiedza, którą posiada potencjalny lekarz musi być stale pogłębiana, ponieważ metody pracy i wykonywania zabiegów stale się zmieniają. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ wiedza medyczna wciąż wzrasta a to sprawia, że żaden lekarz stomatolog swych umiejętności nie może zaniedbać po to, aby móc wykonywać swą pracę w pełni profesjonalnie. Dziś nowoczesne metody sprawiają, że każdy zabieg jest nie tylko skuteczny, ale także i bezbolesny, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają przed nim żadnego strachu. Zadania, jakie w swej pracy wykonuje codziennie lekarz stomatolog są niezwykle trudne, pracochłonne oraz czasochłonne, co sprawia, że zawód ten wymaga od człowieka doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności. Z tego też względu nie każda osoba może wykonywać swój zawód oraz cieszyć się powszechnym poważaniem swoich pacjentów, ponieważ prawo do wykonywania tego zawodu poprzedzone jest długoletnią nauką a przede wszystkim praktyką, co sprawia, że podjęciu tego zadania musimy poświecić bardzo dużo czasu. Nauka na Akademii Medycznej zakończona jest egzaminem, który ma za zadanie dać nam wszelkie kwalifikacje, a tym samym prawo do wykonywania zawodu lekarza stomatologa. W zawodzie tym ważne są jednak nie tylko umiejętności, ale także odpowiednie cechy charakteru, co oznacza, że potencjalny lekarz musi indywidualnie traktować każdego swego pacjenta, a przede wszystkim musi być sympatyczny i uprzejmie traktować wszystkie osoby, które go odwiedzają. Aby lekarz stomatolog mógł uprawiać swój zawód musi być także doskonale postrzegany.

Tags: , , ,

Specjalistyczna szkoła zawodowa stomatologiczna

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 18 czerwca 2012

Jeśli jesteś osobą, która marzy, aby w przyszłości wykonywać zawód lekarza stomatologa, musisz wiedzieć, ze do osiągnięcia tego celu czeka cię długa, trudna i żmudna droga. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś kształcił się w tym zawodzie. Dziś istnieje wiele szkół zawodowych, które to uczą zawodu stomatologicznego. Dzieje się tak, ponieważ aby móc, jako profesjonalista uprawiać zawód stomatologa należy znieść wiele lat nauki, oraz długich praktyk, bez odbycia, których nie otrzymamy prawa do wykonywania owego zawodu. Oczywiście na szkole zawodowej się tutaj nie kończy. Same studia stomatologiczne trwają pięć i pół roku, co sprawia, ze nie każdy podejmujący je student kończy je. Aby ukończyć owe studia należy rozpocząć naukę na Akademii Medycznej, o profilu stomatologia. To właśnie w tym miejscu każdy student poznaje wiedzę teoretyczną. W następnym czasie odbywa także wiele różnorodnych praktyk, dzięki którym każdy student uczy się wykonywać profesjonalne zabiegi, dzięki czemu w przyszłości będzie mógł przyjmować we własnym gabinecie pacjentów. Oczywiście każdy przyszły lekarz stomatolog, musi zaliczyć także na końcu swej nauki egzamin, dzięki któremu otrzyma potwierdzenie kwalifikacji oraz zdobytych umiejętności. Najtrudniejszymi dziedzinami nauki, jakie zaliczyć musi każdy przyszły stomatolog to biofizyka, biofizyka medyczna, biologia, anatomia prawidłowa a także histologia z embriologią. Przedmioty te są niezwykle trudne, dlatego też mogą dostarczać potencjalnemu studentowi bardzo wiele problemów i kłopotów. Najtrudniejszym rokiem na akademii medycznej jest rok trzeci, kiedy to do codziennej nauki, dochodzą także inne kategorie. Kategoriami tymi są miedzy innymi manualne ćwiczenia stomatologiczne, czy też materiałoznawstwo stomatologiczne. Wówczas to każdy student już niezwykle dokładnie ma szansę zapoznać się z umiejętnością leczenia zębów. W tym okresie poznaje on także choroby jamy ustnej, dziąseł a także wszystkie choroby, które mogą nękać nasze zęby. W końcowym etapie nauki, po zdaniu wszystkich niezbędnych egzaminów oraz zajęć praktycznych lekarz stomatolog otrzymuje certyfikat, dzięki któremu może wykonywać w swej codziennej pracy ów zawód. Dodatkowo zostaje wpisany do rejestru okręgowej izby lekarskiej.

Tags: , , ,

Decyzja wyboru szkoły

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 14 czerwca 2012

Każdy uczeń, który ukończył szkołę gimnazjalną, ma przed sobą poważną decyzję. Chodzi mianowicie o wybór szkoły, która może zadecydować w znacznym stopniu o jego przyszłym życiu. Większość gimnazjalistów wybiera licea ogólnokształcące, aby zyskać trochę więcej czasu na zastanowienie i sprawdzić, co tak naprawdę nas interesuje. Niektórzy decydują się na wybór technikum i po jego ukończeniu zyskują tytuł technika oraz mogą przystąpić do egzaminu maturalnego. Zdecydowanie mniejsza część decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Okres nauki zależy od zawodu, jaki wybierze sobie uczeń. Niektóre zawody wymagają kształcenia dwuletniego, inne – trzyletniego. Szkoła zawodowa kończy się przystąpieniem do egzaminu zawodowego. Należy jednak pamiętać o tym, że szkoły zawodowe nie dają możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego. Maturę można jednak zdać później, zapisując się do szkoły dla dorosłych lub technikum wieczorowego. W ten sposób można pogodzić pracę zawodową z dalszym rozwojem w dziedzinie edukacji. Większość szkół zawodowych zapewnia swoim uczniom pracę od razu po zakończeniu nauki i pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego. Jest to ogromna zaleta, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo trudno o dobrą i stałą pracę. Jak już jednak zostało wspomniane, niewiele osób wybiera kształcenie w szkołach zawodowych, dlatego też kierunki nauczania są raczej deficytowe, co objawia się brakiem wykwalifikowanych pracowników? Pracę po ukończeniu szkoły zawodowej będą mieli z pewnością górnicy. Pomimo tego, że w przyszłości górnictwo może okazać się zawodem redukującym się, natenczas brakuje jednak młodych ludzi, którzy chcieliby podjąć pracę w górnictwie – wcale niemało płatną. Dotyczy to jednak rejonu Górnego Śląska. Jeśli chodzi o inne regiony kraju, uczniowie mają do wyboru wiele innych ciekawych zawodów, jak na przykład zawód fryzjera czy też mechanika samochodowego. Jeśli więc ktoś woli pracować fizycznie niż umysłowo, szkoły zawodowe stoją dla niego otworem ze swoimi ofertami.

Tags: , , , ,

Wybór szkoły

Dodano w kategorii: Szkoły, Szkoły zawodowe, 10 czerwca 2012

Wybór szkoły jest niezwykle trudny. W dzisiejszych czasach uczniowie gimnazjów muszą dokonać naprawdę trudnego wyboru, ponieważ szkoły prześcigają się z ofertami. Najwięcej uczniów trafia do liceów ogólnokształcących. Wynika to przede wszystkim z chęci przedłużenia sobie okresu na podjęcie właściwej decyzji, co do wyboru przedmiotów na maturze i kontynuacji swojej nauki na studiach wyższych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że licea nie dają niczego poza możliwością zdawania egzaminu maturalnego. Jeśli zaś chodzi o technika, oferta jest bogata. Nauka w technikum kończy się przystąpieniem do egzaminu technicznego oraz zdawaniem matury – to jednak nie jest obowiązkowe i nie każdy korzysta z tego przywileju. Technika nie gwarantują jednak swoim uczniom pracy – nie dotyczy to oczywiście zawodów deficytowych, w których pracodawcy prześcigają się o młodych i zdolnych pracowników. Zupełnie inną perspektywę otwierają młodym szkoły zawodowe. Nauka w takiej szkole nie trwa długo – zazwyczaj od dwóch do trzech lat. Szkoła zawodowa nie daje jednak swoim uczniom możliwości zdawania egzaminu maturalnego – jeśli chcą, mogą się tym zająć na własną rękę po skończeniu szkoły. Szkoła zawodowa kończy się zdawaniem egzaminu zawodowego i jak sama nazwa wskazuje, egzamin ten dotyczy konkretnego zawodu. Zazwyczaj jest on podzielony na część pisemną oraz część praktyczną. Obie części należy zdać pozytywnie, aby mówić o zaliczeniu egzaminu. W szkole zawodowej stawia się jednak nie tylko na naukę, ale przede wszystkim na praktykę. Uczniowie wiele godzin muszą spędzić w zakładach pracy, szlifując swoje umiejętności w danym fachu. Po zakończeniu szkoły uczniowie raczej nie mają większych kłopotów ze znalezieniem pracy. Do szkół zawodowych trafiają nieliczni, a pracodawcy chętnie przyjmują młode osoby na miejsca tych, którzy odchodzą na emeryturę. Warto, więc zastanowić się dobrze nad wyborem swojej szkoły i wyborem przyszłości. Szkoły zawodowe oferują przecież konkretny zawód i pracę, o którą bardzo trudno w dzisiejszych czasach.

Tags: , , ,